Poprzednie Fora

I edycja Forum Psychologii Rodziny odbyła się 15 grudnia 2017 roku pod tytułem „Opowieści familijne”. Nasi goście z Włoch, Francji, Hiszpanii, Kuby, USA, Indii, Ukrainy, Białorusi i Węgier podzielili się z uczestnikami opowieściami o swoich rodzinach, tradycjach rodzinnych i wszystkim tym, co tworzy prawdziwie rodzinną atmosferę w każdym – niezależnie od kraju i kultury – domu.

———————————————————————————————–

20 listopada 2018 roku odbyło się II Forum Psychologii Rodziny organizowane przez Zakład Psychologii Rozwoju Człowieka i Badań nad Rodziną Instytutu Psychologii UAM oraz Koło Naukowe Psychologii Rodziny. Tym razem nasze dyskusje poświęcone były problematyce senioralnej.
Forum towarzyszyła wystawa prac plastycznych, fotograficznych i literackich przygotowanych przez młodzieży uczestniczącą w konkursie SENIOR.

Pełna relacja z wydarzenia znajduje się na stronie: http://www.uniwersyteckie.pl/zycie/instytut-psychologii-seniorom

———————————————————————————————–

III edycja Forum Psychologii Rodziny miała miejsce 9 grudnia 2020 roku. Tematem przewodnim spotkania było Doświadczanie macierzyństwa spostrzegane przez pryzmat blasków i cieni. Swoją wiedzą i doświadczeniami wynikającymi z wprost z doświadczeń własnego macierzyństwa, ale i pracy z kobietami-matkami podzieliły się cztery prelegentki:

  • dr Anita Machaj – psycholog, seksuolog, certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychologicznego i Psychiatrycznego, certyfikowany doradca w problemach małżeńskich i rodzinnych, certyfikowany psychoterapeuta Europejskiego Towarzystwa Psychoterapii. Pracuje w Instytucie Psychologii i Psychoterapii Proaktywnej proPORT i Centrum Psychoterapii Integralnej, wykłada na Uniwersytecie im. A Mickiewicza. Autorka publikacji naukowych.
  • Aleksandra Bręńska – muzyk i filolog. W swojej pracy zajmuje się głównie edukacją muzyczną, widząc w niej potencjał rozwojowy dla całego małego człowieka, niezbędnik w budowaniu bliskości z rodzicem i wartość samą w sobie. Mama trojga wesołych Malców, które są dla niej spełnieniem marzeń i motorem działań zawodowych. Współtwórczyni Pracowni CZTERY DŁONIE na poznańskim Piątkowie, w której odbywają się m.in. zajęcia muzyczne i koncerty dla niemowląt i małych dzieci, spotkania-kręgi mam oraz nieformalna – jak dotąd – grupa wsparcia dla mam bliźniąt.
  • Jagoda Konieczna –Blicharz – psycholog, pracuje w Instytucie Małego Dziecka im. Astrid Lindgren, organizacji pozarządowej, która ponad 20 lat działa w obszarze wsparcia rozwoju i edukacji małego dziecka. Prowadzi grupowe zajęcia dla małych dzieci (w wieku od urodzenia do 3 lat) i ich rodzin, czyli Grupy Zabawowe, Klub Dwulatka, spotkania rodzinne „Z dzieckiem na kolanach” oraz warsztaty rozwojowe „Kawiarenka u Astrid” dla rodziców małych dzieci. Współtworzy także programy służące rozwojowi i uczeniu się małych dzieci, przygotowuje publikacje dla rodziców.
  • Anna Gmurowska – mediator stały wpisany na listę mediatorów Sądu Okręgowego w Kaliszu w zakresie prawa karnego, rekomendowany przez Krajowe Stowarzyszenie Mediatorów w obszarach prawa cywilnego, rodzinnego, gospodarczego oraz prawa pracy, funkcjonariusz Służby Więziennej, wykładowca, trener szkoleniowiec, autorka licznych programów szkoleniowych.

Wystąpienia nie pozostały bez odpowiedzi audytorium. Pytania słuchaczy dotyczyły zarówno kwestii merytorycznych, jak i trafiały w sferę osobistego doświadczania macierzyństwa przez prelegentki. Spotkanie stało się okazją do dyskusji i refleksji, których owocem jest esej napisany przez panią Angelikę Dudek, studentkę II roku psychologii na WPiK UAM. Tekst eseju dostępny jest w tym odnośniku.

———————————————————————————————–

IV Forum Psychologii Rodziny odbyło się 18.12.2020 roku w formie telekonferencji za pośrednictwem platformy MS Teams.  Spotkanie zorganizowane było wokół tematu DOŚWIADCZANIA OJCOSTWA.
Zaproszeni goście przedstawili następujące referaty, po których nastąpiły ożywione dyskusje:

  • Być tatą. Wyniki badania polskich ojców
    Mgr Joanna Włodarczyk, Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
  • Nierówna walka ojców o dzieci? Prawno-psychologiczne problemy współczesnych ojców związane z alienacją rodzicielską, kompetencjami wychowawczymi oraz miejscem zamieszkania dziecka
    Mgr Marika Apolinarska, Kancelaria Adwokacka Paulina Tworek
  • Zdystansowany patriarcha czy zaangażowany opiekun? Refleksja o starym i nowym (?) modelu roli ojca
    Dr Mikołaj Gębka, Wydział Teologiczny UAM
  • Jakim będę ojcem? Wizja własnego ojcostwa u młodych mężczyzn
    Mgr Kamil Janowicz, Wydział Psychologii i Kognitywistyki UAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

———————————————————————————————–

Kolejne, V Forum Psychologii Rodziny zorganizowaliśmy 16.12.2022 pod hasłem „Rodzina wobec choroby”. Spotkanie miało charakter zdalny, a uczestnicy łączyli się online za pośrednictwem platformy MS Teams. Impulsem do dyskusji były następujące referaty:

  • Rodzina z chorym z otępieniem. Wybrane trudności i możliwości radzenia sobie
    mgr Agnieszka Łukaszewska, neuropsycholog
    Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Oddział Kliniczny Neurologii z Pododdziałem Udarowym
  • Rodzina w obliczu choroby. Praktyczne zastosowanie teorii prężności rodzinnej
    mgr Joanna Matuszczak-Świgoń, psycholog
    Pleszewskie Centrum Medyczne, Oddział Onkologiczny
  • Rola rodziny w obliczu kryzysu nastoletniego dziecka
    lek. med. Justyna Łobacz, specjalista psychiatra, psychoterapeuta
    SZPZLO Warszawa-Ochota, Odział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny
    dla Dzieci i Młodzieży

 

———————————————————————————————–

VI Forum Psychologii Rodziny odbyło się pod hasłem Rodzina wobec bezdzietności. Ponownie spotkanie miało charakter zdalny, a uczestnicy łączyli się online za pośrednictwem platformy MS Teams.